BRUNOZ – En konsert med Bruno Mitsogiannis
Föreställningar
Kalmarsalen
Efter att ha gjort succé i Stockholm och i Norrköping drar BRUNOZ nu ut på Sverigeturné! Med besök på 18 orter kommer dansband återigen erövra svenska slätten. Det blir en kväll där Bruno blandar sin komiska (men ärliga) kärlek för dansband med andra dunderhits som publiken älskar honom för. Vad händer när man blandar dansbandsdängor som ”Kan man älska nån på avstånd” och ”Byns enda blondin” med världshits som”Bed Of Roses” och ”I Want To Break Free”? Jo man får BRUNOZ. En kväll som vänder upp och ner på genres där Bruno gör lite som han vill. Här varvas rock, pop och gripande ballader härligt förpackat i Brunos egna show – BRUNOZ.
Bruno sätter tillbaka dansbandsmusiken på kartan och skapar sin egen kväll tillsammans med publiken. Precis som han (och ni) vill ha den. Välkommen och njut av musik på högsta nivå, med glimten i ögat. Häng på!
BRUNOZ – hur kom det till?
– Under turnéerna med Peter & Bruno avslöjade jag min stora kärlek till dansband. Publiken skrattade först åt att en rocksångare skulle ha en förkärlek för just dansband, men när vi inkluderade några dansbandslåtar blev det en publikfavorit! Skämtsamt började vi prata om att jag borde starta mitt eget dansband – och nu blir den idén typ verklighet med BRUNOZ, säger Bruno Mitsogiannis.
Om Bruno Mitsogiannis
Bruno Mitsogiannis är känd för sin musikalkarriär där han gjort de största huvudrollerna på svensk scen. Han slog igenom i We Will Rock You på Cirkus i Stockholm och du har sen sett honom i publiksuccéerna Rock of Ages, Jersey Boys och West Side Story, bland många andra. Men främst har du nog sett honom i duon Peter & Bruno, som dragit storpublik över hela landet med sina konserter år efter år. Du har säkerligen sett dem gästa Så Ska Det Låta ett antal gånger. Men nu är det dags för BRUNOZ att ta plats med sin egen riksturné med BRUNOZ!
Presenteras av: Krall Entertainment & We Are DM
Längd ca 90 min, ingen paus
Åldersgräns 5 år med målsman, 18 år utan målsman.
PRAKTISK INFORMATION
Ytterkläder och skrymmande väskor är av utrymningsskäl EJ TILLÅTET att ta med in på föreställningen och behöver lämnas in i garderoben.
Rullstolsplats inkl. 1 fri ledsagare (sitter bakom eller bredvid gäst i rullstol) bokas på sista rad av sidoparketterna.
Vill du inte skapa konto, så välj rutan ”skippa inloggning” efter att du valt dina biljetter.
KS Biljettservice administrerar biljetterna på uppdrag av Krall Entertainment.