Köpvillkor

Biljettinformation

Hej,

Vi på Kalmarsalen arbetar för att du som kund ska känna dig trygg med att handla dina biljetter via oss. Nedan följer Kalmarsalens köpvillkor samt personuppgiftspolicy. Uppstår några frågor är du varmt välkommen att kontakta oss via biljett@kalmarsalen.se.  Har du köpt biljett till en extern arrangörs evenemang via oss kan det vara bra att läsa även deras köpvillkor då vi endast agerar biljettombud i dessa fall och vissa villkor kan tillkomma. Namnet på arrangören står på biljetten.

Kalmarsalens köpvillkor samt personuppgiftspolicy

 

Villkor köpt garderobsbiljett Kalmarsalen

OM det skulle hända vill vi att du som kund ska veta att du vid uppvisande av garderobsbricka samt kvitto på förlorat ytterplagg ersätts för inhängt ytterplagg till ett värde av högst 1500 SEK alternativt står vi på Kalmarsalen för hemförsäkringens självrisk om inköpsvärdet överstiger 1500 SEK.

Tänk på att vi inte ansvarar för annat än ytterplagget/väskan i sig vid inlämnande mot garderobsbricka. Vi ansvarar inte för om du vill hänga in andra klädesplagg/accessoarer på samma galge eller saker i ditt inhängda klädesplaggs fickor eller i din inhängda väska. Ha med andra ord inte värdesaker i det du lämnar in.

Tack för visad förståelse. /Team KS